Archiwum

Powered by mod LCA

Kampania „Unia bez barier" Pokażmy Europejczykom, że mamy pomysł na Unię bez barier

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez Różę Thun, Rafała Trzaskowskiego oraz Projekt: Polska pn. „Unia bez barier". Weź w nim udział i zreformuj rynek wewnętrzny UE!

Czyli: po ludzku o priorytecie polskiej prezydencji
W 20 lat po powołaniu jednolitego rynku wewnętrznego, Unia Europejska planuje pogłębioną reformę i zlikwidowanie kolejnych barier - początek tych ważnych zmian ma przypaść na okres przewodnictwa Polski w Radzie UE. Dlatego Róża Thun oraz Rafał Trzaskowski, europosłowie specjalizujący się w tej dziedzinie, postanowili zapoczątkować publiczną debatę na temat roli Polski w kreowaniu rynku wewnętrznego, który jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Projekt: Polska uruchamiają projekt „Unia bez barier" - platformę, która umożliwi Polakom lepsze poznanie idei rynku wewnętrznego UE, a przede wszystkim da im wpływ na zmianę jego funkcjonowania. Projekt obejmie serię konferencji regionalnych w całej Polsce, działania edukacyjne, a także konkurs angażujący uczniów i studentów. Jego kulminacją będzie Forum Rynku Wewnętrznego - spektakularne wydarzenie 2-4 października 2011 r. w Krakowie, w którym udział weźmie aż 1200 przedstawicieli instytucji europejskich i krajów członkowskich. Do projektu można się przyłączyć na stronie www.uniabezbarier.pl.

Rynek wewnętrzny - Po ludzku o priorytecie polskiej prezydencji

Wspólny rynek Unii Europejskiej został utworzony pod koniec 1992 r. Według szacunków Komisji Europejskiej, od momentu jego utworzenia powstało dodatkowe 2,75 mln miejsc pracy, a wzrost gospodarczy w UE był wyższy o 1,85%. Rynek nie wykorzystuje jednak w pełni swojego potencjału. Wciąż istnieją bariery, które uniemożliwiają pełne korzystanie z niego przez przedsiębiorców  i obywateli. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała jego reformę, która ma się zakończyć na 20-lecie powstania wspólnego rynku, czyli pod koniec 2012 r. Po szerokich konsultacjach społecznych, 13 kwietnia 2011 r., został opublikowany Akt o jednolitym rynku, wymieniający 12 obszarów, w których zostaną przeprowadzone reformy. Dzięki nim wzrost PKB w UE będzie mógł być wyższy o 4% w ciągu najbliższych 10 lat. Akt wymienia takie obszary jak: mobilność obywateli, prawa własności intelektualnej, zmniejszenie regulacyjnych i administracyjnych barier dla przedsiębiorców, jednolity rynek cyfrowy, standaryzacja w usługach czy wzmocnienie zaufania konsumentów.

„Jednolity rynek to nie tylko wspólne procedury, normy i sucha biurokracja, to również konkretne rozwiązania, które dotyczą każdego z nas - to on przynosi nam najwięcej korzyści z członkowska w Unii, to on ułatwia nam pracę i prowadzenie interesów na terenie 27 państw Europy. To najsprawniej działająca machina w ramach Unii Europejskiej. Wiele jednak pozostało do zrobienia, bo bariery w korzystaniu ze swobód, które ma on gwarantować, wciąż istnieją. Wie o tym każdy, kto chciał choćby założyć firmę w innym państwie UE. Teraz jest moment na to, aby znieść podobne przeszkody" - mówi Rafał Trzaskowski, Eurodeputowany.

„Obywatele wciąż są ograniczani na wspólnym rynku przez takie bariery jak zbyt wysokie koszty przesyłu danych w roamingu, kłopoty z uznawaniem kwalifikacji zawodowych, z dostępem do podstawowych usług bankowych, a także niepewność co do transakcji on-line. Wskażmy te, które najbardziej nam przeszkadzają! A potem wspólnie domagajmy sie od Komisji Europejskiej i państw członkowskich, aby je jak najszybciej zlikwidować" - dodaje Europosłanka Róża Thun.

Jaką rolę może odegrać w tych zmianach Polska?

Zdecydowana większość zaplanowanych reform rynku rozpocznie się w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W tym okresie odbędzie się także największe tegoroczne wydarzenie dotyczace wspólnego rynku - będzie to Forum Rynku Wewnętrznego zaplanowane na 2-4 października 2011 r. w Krakowie. Forum jest organizowane przez Komisję Europejską we współpracy z Polską Prezydencją oraz Parlamentem Europejskim. Jego zadaniem jest ocena funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz pakietu reform (Aktu o jednolitym rynku) oraz poprawienie funkcjonowania rynku w praktyce poprzez poznanie problemów obywateli oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań. W Forum weźmie udział około 1200 przedstawicieli instytucji europejskich, krajów członkowskich, organizacji.

"Dzięki Forum w Krakowie mamy szanse wpłynąć na reformę wspólnego rynku. Przejmijmy inicjatywę w czasie naszej prezydencji i wykonajmy konkretną pracę, aby znieść przynajmniej niektóre bariery w Unii Europejskiej. Pokażmy, że my Polacy mamy pomysły na Unię bez barier" - zachęca Róża Thun.

Projekt edukacyjny i konkurs „Unia bez barier"

Nadszedł czas, by o rynku wewnętrznym mówić po ludzku... Dlatego Róża Thun i Rafał Trzaskowski, europosłowie specjalizujący się w tej tematyce, wspólnie ze Stowarzyszeniem Projekt: Polska, które przeprowadziło już liczne ogólnopolskie projekty angażujące młodych ludzi w sprawy publiczne, postanowili zapoczątkować społeczną debatę nt. roli Polski w kreowaniu rynku wewnętrznego.

„Jednolity rynek nie jest zbyt kontrowersyjny, dlatego w nawale codziennych informacji uciekają nam wiadomości o tym, że oto Bruksela decyduje np. o wprowadzeniu uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych. A to właśnie takie decyzje najbardziej nas dotykają. Projekt angażujący bezpośrednio młodych ludzi w Polsce, jest najlepszym sposobem na zwrócenie uwagi jak wiele konkretnych korzyści przynosi członkostwo w UE - stąd pomysł na akcję edukacyjną i konkurs"
- tłumaczy organizator akcji, Grzegorz Pietraszewski ze Stowarzyszenia Projekt: Polska.

Idea projektu „Unia bez barier" polega na wywołaniu publicznej dyskusji i promowaniu wiedzy o jednolitym rynku poprzez młodych ambasadorów. W ramach adresowanego do uczniów i studentów z całej Polski konkursu wyróżnieni zostaną ci uczestnicy, którzy w najbardziej kreatywny i przystępny sposób przedstawią w swoich środowiskach propozycje możliwych zmian i zaangażują rówieśników w decydowanie, które są dla nich najistotniejsze. Do konkursu można się zgłaszać na stronie www.uniabezbarier.pl do 9 czerwca 2011 r.

o Dzięki mechanizmom e-learningowym oraz regionalnym konferencjom w I etapie, młodzi ludzie poznają konkretne propozycji zmian dotyczących Jednolitego Rynku Wewnętrznego.
o Następnie będą mieli za zadanie przedstawienie idei reform swoim rówieśnikom w sposób bardziej przystępny i nowoczesny niż poprzez urzędowe dokumenty. Setki wydarzeń w całej Polsce pokażą, że zmiany, o które zabiegają europosłowie, dotyczą każdego z nas.
o Dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych, dyskusja o reformach przeniesie się także do Internetu, dając każdemu możliwość stworzenia rankingu najważniejszych zmian.
o Zwycięzcy konkursu spotkają się na Forum Rynku Wewnętrznego w Krakowie i będą mieli szansę przedstawić swoje postulaty najwyższym przedstawicielom UE. Najlepsi uczestnicy wygrają 2 staże w biurach posłów w Parlamencie Europejskim. Dodatkowo wśród nagród dla uczestników znajduje się m.in.: 25 wyjazdów studyjnych do PE.

Kontakt: Katarzyna Ślimak tel.: 22 696 20 50, +48 510 192 090,
Wiktor Jędrzejewski tel. +48 603 607 673, wjedrzejewski@projektpolska.pl

Koordynatorzy regionalni:

• Białystok Damian Dworakowski tel. 608532074 bialystok@uniabezbarier.pl
• Gdańsk Adam Nowosielski Tel. 606694541 gdansk@uniabezbarier.pl
• Gdańsk Damian Szymkowiak Tel. 691310081 gdansk@uniabezbarier.pl
• Katowice Marcin Mazur Tel. 792925160 katowice@uniabezbarier.pl
• Katowice Marta Stańczyk tel. 603901898 katowice@uniabezbarier.pl
• Kielce Marek Materek Tel. 797122691 kielce@uniabezbarier.pl
• Kraków Patrycja Czerwińska Tel. 696795710 krakow@uniabezbarier.pl
• Lublin Karol Inglot Tel. 793564655 lublin@uniabezbarier.pl
• Łódź Iga Chruściel Tel. 602483660 lodz@uniabezbarier.pl
• Nowy Sącz Marcin Leśniak Tel. 505079108 nowysacz@uniabezbarier.pl
• Poznań Joanna Ellmann Tel. 667404013 poznan@uniabezbarier.pl
• Przemyśl Joanna Kata Tel. 696965020 przemysl@uniabezbarier.pl
• Szczecin Jakub Mrozik Tel. 509635523 szczecin@uniabezbarier.pl
• Warszawa Paulina Świerczewska Tel. 508430278 warszawa@uniabezbarier.pl
• Warszawa Magda Oleś Tel. 503012765 warszawa@uniabezbarier.pl
• Włocławek Maciej Preis Tel. 793968160 wloclawek@uniabezbarier.pl
• Wrocław Paweł Gliniak, Tel. 605466819 wroclaw@uniabezbarier.pl
• Zielona Góra Magdalena Stąpor Tel. 783649831 zielonagora@uniabezbarier.pl

 

opracował:

 

Enterprise Europe Network Wałbrzych
ul. Szczawieńska 2,
58-310 Szczawno-Zdrój
tel. 74 64 80 450 
faks: 74 64 80 451
e-mail: eic@darr.pl
http://www.westpoland.pl
http://www.een.org.pl
http://www.enterprise-europe-network.ec.europa.eu

 16.06.2011

 

CONTACT

ul. Szczawieńska 2,
58-310 Szczawno Zdrój
tel. (+48) (74) 648 04 00
fax (+48) (74) 648 04 17
e-mail: darr@darr.pl

NIP: 886-000-34-33
REGON: P-890004750
KRS: 0000043944
godziny pracy:
pn. - pt. 8.00 - 16.00
bip logo footer2