Archiwum

Powered by mod LCA

Luiza Cholda (18) i Natalia Kowzan (18) z Zespołu Szkół nr 3 w Wałbrzychu im. Mikołaja Kopernika, pokonały wszystkie Europejskie miasta startujące w projekcie Climathon, który został zorganizowany w Polsce przez Climate-KIC. Tego roczne maturzystki, zakwalifikowały się do ścisłego finału, który odbędzie się na COP21 – największej konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej zmian klimatycznych w Paryżu.

Podczas gdy, dyplomaci na całym świecie ciężko pracują nad rozwiązaniem kwestii klimatycznych, aby zdążyć przed Szczytem Klimatycznym COP21 w Paryżu , 18 czerwca tego roku, 17 krajów reprezentujących 6 kontynentów, w tym samym momencie na całym świecie rozpoczęło pierwszy etap projektu Climathon. Podczas 24-godzinnego spotkania warsztatowego połączono problemy współczesnych miast z ludźmi, którzy dzięki swojej pasji i chęci podjęli wyzwanie , aby je rozwiązać. Nie inaczej było w Polsce. Miastem, które aktywnie włączyło się do rywalizacji był Wałbrzych. Dzięki uprzejmości Prezydenta miasta Wałbrzycha, mieszkańcy mogli korzystać z pomieszczeń Starej Kopalni (wyremontowanej kopalni, która obecnie pełni rolę centrum konferencyjnego) pracując w grupach nad swoimi projektami.

Zwycięska drużyna przeszła do drugiego etapu, mając pół roku czasu na napisanie biznes planu dla swojego pomysłu pod okiem ekspertów wyznaczonych przez organizatora – regionalne biuro Climate-KIC. To właśnie ten etap zakończył się olbrzymim sukcesem młodych Wałbrzyszanek. Ich biznes plan okazał się najlepszy w Europie wygrywając z takimi miastami jak: Kopenhaga, Birmingham, Frankfurt, Gothenburg, Helsinki, Londyn czy Winterthur. W finale, 5 grudnia zmierzą się w Paryżu ze zwycięzcami z pozostałych kontynentów, m.in. Waszyngtonem reprezentującym Amerykę Północną czy Wellington reprezentującym Australię i Oceanię. Finał programu Climathon to nie tylko prezentacja zwycięskich pomysłów, to także trzy dni wypełnione szkoleniami i networkingiem.

Biznes plan Wałbrzyskiej drużyny dotyczył zamiany tradycyjnych, spalinowych autobusów komunikacji miejskiej na autobusy elektryczne. Licealistki za cel postawiły sobie wymianę co najmniej 50% floty do 2020 roku.

Autobusy elektryczne są cztery razy tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne spalinowe! – podkreśla Luiza Cholda. Przykładowo autobus elektryczny zużywa 1,35 kWh na przejechanie 100 km, co daje całkowity koszt około 50 zł, podczas gdy, jego odpowiednik na pokonanie tej samej trasy zużyje 40 litrów paliwa. Nie wspominając o emisji zanieczyszczeń do środowiska! – dodaje Natalia Kowzan

Inwestując w autobusy elektryczne, nie tylko redukujemy koszty transportu publicznego, ale też dbamy o środowisko w którym żyjemy, o powietrze którym oddychamy oraz minimalizujemy ryzyko wystąpienia groźnych chorób np. raka. Możemy zachęcić przez to więcej osób do korzystania z transportu publicznego, zmniejszyć korki i jednocześnie propagować Wałbrzych jako czyste i ekologiczne miasto na arenie międzynarodowej – dodaje Natalia Kowzan.

To co urzekło Jury konkursu, była nie tylko wysoka wiedza specjalistyczna z zakresu emisji gazów, czystości powietrza czy użycia technologii silników elektrycznych w transporcie miejskim, lecz także budowa modelu partycypacji społecznej oraz szeregu zachęt mających na celu wciągnięcie lokalnej społeczności w grę o czyste powietrze, o zdrowie i o przyszłość miasta.

Climate-KIC jest największą Europejską agencją zajmującą się zmianami klimatu. Operuje w kilkunastu krajach Europejskich, w tym w Polsce we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Realizuje swoją misję, poprzez inwestycje w edukację, innowacje i przedsiębiorczość.

 

IMG 6319

 

IMG 6362

 

IMG 6397

 

Walbrzych-energizer

 

Walbrzych-participants

CONTACT

ul. Szczawieńska 2,
58-310 Szczawno Zdrój
tel. (+48) (74) 648 04 00
fax (+48) (74) 648 04 17
e-mail: darr@darr.pl

NIP: 886-000-34-33
REGON: P-890004750
KRS: 0000043944
godziny pracy:
pn. - pt. 8.00 - 16.00
bip logo footer2