Zapraszamy do zapoznania się z materialami na temat zakazu zawierania niedozwolonych porozumień, przygotowanymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Porozumienia ograniczające konkurencję należą do najpoważniejszych i jednoczesnie do najtrudniejszych do wykrycia naruszeń prawa antymonopolowego. Wieloletnia praktyka Urzędu pokazuje, że pomimo podnoszącej się świadomości przedsiębiorców w zakresie prawa konkurencji, nadal zawierają oni niedozwolone porozumienia. Potwierdzają to także
statystyki.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat UOKiK prowadził rocznie średnio 40 postępowań dotyczących antykonkurencyjnych porozumień. Nielegalne uzgodnienia podejmują nie tylko wielkie korporacje, ale także przedstawiciele sektora MSP. Często wynika to z nieznajomości prawa, co jednak nie może być uzasadnieniem jego łamania.
Dlatego też 28 marca br. Urząd rozpoczął ogólnopolską kampanię „Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!".

Obejmuje ona cykl filmów przybliżających najistotniejsze kwestie związane z zakazem zawierania niedozwolonych porozumień. W materiale wyjaśniono, czym są zmowy i dlaczego są groźne dla gospodarki, konsumentów a także dla samych konkurujących.

Omówione zostały stereotypy i fałszywe przekonania, które mogą wpływać na podjęcie niedozwolonych uzgodnień. Wytłumaczono również, kiedy Urząd przeprowadza kontrolę i jakie uprawnienia ma przedsiębiorca podczas przeszukań. Ponadto, w ramach kampanii, na stronie internetowej Urzędu www.uokik.gov.pl zostały uruchomione specjalne zakładki poświęcone tej tematyce. Zawierają one odpowiedzi na najczęsciej zadawane pytania a także audycje radiowe, artykuły prasowe i komentarze ekspertów UOKiK.

Przedsiębiorcy zainteresowani problematyką porozumień ograniczających konkurencję mogą ponadto na bieżąco uzyskać informacje bezpośrednio kontaktując się z prawnikami UOKiK - pod numerem telefonu 22 55 60 555 lub adresem e-mail: leniency@uokik.gov.pl.

CONTACT

ul. Szczawieńska 2,
58-310 Szczawno Zdrój
tel. (+48) (74) 648 04 00
fax (+48) (74) 648 04 17
e-mail: darr@darr.pl

NIP: 886-000-34-33
REGON: P-890004750
KRS: 0000043944
godziny pracy:
pn. - pt. 8.00 - 16.00
bip logo footer2