45 zawodników i 69 robotów wystartowało w trzeciej edycji zawodów robotów "T-BOT 2012" zorganizowanych przez Zespół Szkół Nr 8 i Dolnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Zawody rozrastają się, co roku jest więcej uczestników, a w tym roku dzięki pomysłowi Dariusza Sroki z Instytutu Badań Kompetencji dołączono kategorię Lego Linefollower, w której zaprezentowano 6 robotów.

- Z naszej imprezy szczawieńsko-wałbrzyskiej zrobiła się tak naprawdę druga impreza w Polsce pod względem rozmiarów, sędziowana przez Kubę Walewicza, twórcę Robotic Arena - mówił organizator Dariusz Cisek, nauczyciel z ZS Nr 8.

- Mam nadzieję, że nasz turniej na stałe wpisze się już w kalendarz imprez dzięki młodym entuzjastom robotyki w Polsce. Robotyka kojarzy się z nową technologią, wiedzą tajemną, niedostępną dla wielu zwykłych ludzi - ale tkwi w niej ogromny potencjał rozwiązywania problemów świata. Pomaga uciec od schematycznego myślenia - każdy z twórców robotów, żeby wygrać, musi zastosować niestandardowe rozwiązania, a z takich właśnie rodzą się wynalazki, które pchają cywilizację w przyszłość - podkreślał Sławomir Hunek, prezes Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Uczestnicy przyjechali z całej Polski - z Tarnowa Opolskiego, Żyrardowa, Łodzi, Wrocławia, Siemianowic Śląskich, Rybnika, Gdyni, Głogowa, Solca Kujawskiego, pojawiła się też tradycyjnie silna reprezentacja z Lipiec Reymontowskich. Byli gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci politechnik i innych uczelni.


Atrakcją dla widzów, zwłaszcza najmłodszych, były roboty wystawione podczas pokazów Freestyle przez panów Macieja, Adama i Tomasza, którzy do Szczawna przyjechali z Poznania, Rawy i Łodzi. Jeden z robotów był wyposażony w kamerkę i można było śledzić jego drogę na ekranie telewizora, dwa inne przerzucały się piłkami. Ich konstruktorzy byli już wcześniej na kilku zawodach.

Patronat nad zawodami objęło starostwo powiatowe - starosta Robert Ławski podkreślał, że cieszy się ze współpracy ZS Nr 8 z T-Parkiem, bo na takich zawodach pojawiają się łowcy talentów, a uczestnicy będą mieli szansę znaleźć ciekawą pracę. Najlepsi - na przykład przy konstruowaniu samolotów szpiegowskich czy robotów wykorzystywanych podczas lotów w kosmos.


Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Minisumo:
I - Marcin Dymczyk z Wrocławia,
II - Adrian Dobosz z Tarnowa Opolskiego,
III - Mateusz Sobalski z Gostynia.

Linefollower:
I - Szymon Mońka z Wrocławia,
II - Bartosz Derkacz z Wrocławia,


Sumo:
I - Dariusz Kominiak z Łodzi,
II i III - Sebastian Marat z Lipiec Reymontowskich.

Freestyle:
I - Tomasz Stefunyn z Rybnika,

Lego Linefollower:
I - Jakub Mnich z Nowego Julianowa, uczeń II LO.

Sponsorami nagród dla uczestników byli: DARR S.A., Gmina Szczano-Zdrój, Cloos Polska Sp. z o.o., El-Pro Stanisław Walów, Solar Sp. z. o.o. , El-mix Andrzej Kołodziejski, Explora Park.

 

Na kolejną edycję zawodów zapraszamy już za rok.

 

CONTACT

ul. Szczawieńska 2,
58-310 Szczawno Zdrój
tel. (+48) (74) 648 04 00
fax (+48) (74) 648 04 17
e-mail: darr@darr.pl

NIP: 886-000-34-33
REGON: P-890004750
KRS: 0000043944
godziny pracy:
pn. - pt. 8.00 - 16.00
bip logo footer2