Rozwój przedsiębiorczości i innowacje w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (NMF).

Program ,,Rozwój przedsiębiorczości i innowacje'' jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, a Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest krajowym operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie programem, ogłoszenie konkursów oraz przyznanie dofinansowania wybranym projektom. Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które realizują programy wparcia finansowane przez Rząd Norwegii i rządy krajów EOG.

Dofinansowanie może być przeznaczone na opracowanie, wdrożenie i komercjalizację innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów (towarów lub usług). Program zakłada nabór wniosków w trzech obszarach tematycznych, tj. składane projekty powinny kwalifikować się do co najmniej jednego obszaru tematycznego:

• Technologie przyjazne środowisku (green industry innovation) – projekty inwestycyjne, które w rezultacie mają przyczyniać się do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko, zarówno działalności własnej przedsiębiorcy, jak i produktów, które wprowadzi na rynek.
  • Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth) – projekty powinny dotyczyć tzw. błękitnego wzrostu, a sami wnioskodawcy działać w sektorze gospodarki morskiej lub wód śródlądowych. Projekty powinny dotyczyć rozwoju takich przedsiębiorstw poprzez wprowadzanie innowacyjnych procesów lub produktów dotyczących wód morskich lub śródlądowych oraz wybrzeża, w tym poprawy stanu środowiska.
  • Technologie poprawiające jakość życia (welfare technologies) – projekty powinny dotyczyć rozwoju i wprowadzenia na rynek produktów ułatwiających funkcjonowanie w codziennym życiu osobom z wrażliwych grup społecznych, w tym osobom starszym.

Dodatkowo realizowany będzie Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet we wszystkich trzech obszarach tematycznych dla firm w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą.

Odbiorcami programu są mikro, małe i średnie firmy działające na terytorium Polski i realizujące projekt na terenie RP, w szczególności we współpracy z podmiotami norweskimi.

W ramach programu realizowane będą działania mające na celu stymulowanie współpracy pomiędzy Polską a Norwegią, zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych. Działania te będą obejmować w szczególności spotkania matchmakingowe, których celem będzie poszukiwanie partnerów do wspólnych projektów wpisujących się w założenia programu.

Jakie będą efekty NMF:

• Redukcja różnic w rozwoju ekonomicznym i społecznym pomiędzy Polską a Norwegią;
  • Zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Norwegią;
  • Wzrost innowacyjności i produktywności polskich przedsiębiorstw;
  • Większa liczba miejsc pracy;
  • Redukcja zanieczyszczenia środowiska przez przedsiębiorstwa.

Pobierz poradnik ze szczegółowym wyjaśnieniem finansowania w ramach NMF

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.parp.gov.pl/funduszenorweskie#nowe-produkty-i-inwestycje oraz link do formularza rejestracyjnego na stronie: https://green-industry-and-ict-matchmaking.b2match.io/

fundusze-norweskie-fiord-new-page10