W dniach 26-27 marca 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 8 działający w szkolnym Wałbrzyskim Kole Robotyków wzięli udział w Mistrzostwach Europy „RobotChallenge", które odbyły się w Wiedniu.

RobotChallenge to europejski turniej robotyki amatorskiej - dla robotów autonomicznych oraz mobilnych. Od 2004 roku uczestniczyły w nim drużyny z ponad 20 krajów Europy.

Turniej RobotChallenge jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych projektantów robotów autonomicznych i mobilnych, doświadczonych w takich dziedzinach, jak informatyka, elektronika, mechanika i sztuczna inteligencja. Zawody są platformą wymiany doświadczeń, pomysłów i innowacji wśród uczestników z całego świata.

Tegoroczne zawody RobotChallenge, w których udział wzięło ponad 270 robotów z 16 krajów, rozegrane zostały w 11 kategoriach: Line Follower, Line Follower Enhanced, Mega Sumo, Mini Sumo, Micro Sumo, Nano Sumo, Humanoid Sumo, LEGO Sumo, Puck Collect, Humanoid Sprint oraz Freestyle Exhibition.


W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polska zajęła pierwsze miejsce, zdobywając łącznie 14 medali, w tym 6 złotych i 4 srebrne, co dało znaczną przewagę nad drugą w kolejności Słowacją i trzecią Austrią.
W rywalizacji wzięli udział między innymi, znani już wałbrzyskiej publiczności, konstruktorzy z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Poznańskiej oraz z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.


Aż dwa złote medale zdobył robot Hurricane zbudowany przez studentów IV roku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Inne polskie roboty, które zdobyły medale, to: Mefisto, R-BOT Sarmatic, Quasimodon, M-bot, GreenNight, I Murphy's law, Destroyer, Władek i Mały.
Niektóre z robotów nich dobrze znane są wałbrzyskim entuzjastom robotyki z tegorocznych zawodów T-BOT 2011, organizowanych w Dolnośląskim Parku Technologicznym.

Nasi wałbrzyscy konstruktorzy pojawili się w Wiedniu z czteroma robotami tj. Mickey w klasie linefollower z przeszkodami, który ostatecznie zajął 8 miejsce, stary Książuś i Sayonara w mini sumo oraz Parkinson w klasycznym linefollowerze, który ukończył zawody na 17 miejscu.
Wyjazd wałbrzyskiej młodzieży był możliwy dzięki Staroście Wałbrzyskiemu - Robertowi Ławskiemu, Prezesowi Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. - Sławomirowi Hunkowi, dyrektorowi koncernu ENERGIAPRO - Andrzejowi Lukasowi oraz dzięki zaangażowaniu Dyrektora Zespołu Szkół Nr 8 Romana Głoda i opiekuna Koła Robotyków - Dariusza Ciska.

Zdjęcia: dzień 1, dzień 2

01.04.2011

Copyright (c) 123RF Stock Photos

logo tpark

Jednostka organizacyjna zarządzana przez

Dolnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

więcej

Ważne wydarzenia

Akcelerator Innowacji T-Park
Akcelerator Innowacji T-Park.
Climate-KIC
Climate-KIC
oferta usług sieci Enterprise Europe Network
  Oferta usług sieci Enterprise Europe Network
DARR S.A. poszukuje ekspertów z różnych dziedzin specjalizacji
DARR S.A. poszukuje ekspertów z różnych dziedzin specjalizacji

O AGENCJI

DARR S.A zarządza Dolnośląskim Parkiem Technologicznym T-Park.

logo tpark

KONTAKT

ul. Szczawieńska 2,
58-310 Szczawno-Zdrój
tel. (74) 648 04 00
fax. (74) 648 04 17
e-mail: darr@darr.pl
NIP: 886-000-34-33
REGON: P-890004750
KRS: 0000043944
godziny pracy:
pn. - pt. 8.00 - 16.00