Granty udzielone w 2013 roku

 

SOLFARM

solfarm

Solfarm sp. z o.o. to firma działająca w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii, obecnie jednym z najszybciej rozwijających się działów energetyki. Spółka zajmuje się pełną obsługą w procesie budowy farm fotowoltaicznych.

Projekt w ramach RIC Venture Support Programme 2013 polegał na wytypowaniu i określeniu (na poziomie nanotechnologicznym) hydrofobowych związków chemicznych, które zwiększały efektywność paneli fotowoltaicznych. Badany był wpływ tych związków chemicznych na powierzchnie paneli fotowoltaicznych. Celem prowadzonych badań było uzyskanie związku chemicznego, który miał zwiększać efektywność paneli - produkując większą ilość tzw. „zielonej energii" (zmniejszając przy tym ilość wydzielanego dwutlenku węgla). Związek może mieć również zastosowanie na innych polach eksploatacji (zabezpieczenie metalu, plastiku, papieru itp).

 

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „Jurczak" Jacek Jurczak

jurczak

Firma PPHU Jurczak jest prężną firmą działającą od 1998 roku, stale doskonalącą procesy technologiczne, park maszynowy oraz wprowadzającą innowacyjne rozwiązania w produkcji.

Celem przedsięwzięcia było opracowanie innowacyjnego systemu PVT integrującego panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Połączenie takie zapewnia zwiększenie efektywności energetycznej paneli w okresach silnego nasłonecznienia i wzrostu temperatury otoczenia jak również w okresach zimowych - funkcja grzania.

 

Agrirobo Sp. z o.o.

agrirobo

Spółka powstała w sierpniu 2012 roku. Siedziba spółki mieści się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Spółka zajmuje się projektowaniem i konstrukcją samobieżnych oraz automatycznych pojazdów przeznaczonych do wykonywania prac agrotechnicznych, głównie w sadach oraz winnicach.

Głównym celem stawianym spółce byla budowa automatycznego pojazdu gąsienicowego. W dalszej perspektywie planuje się konstrukcję i budowę kilku specjalistycznych maszyn będących osprzętem dodatkowym: inteligentny opryskiwacz, precyzyjny rozsiewacz nawozu czy osprzęt wykorzystywany na plantacjach wierzby energetycznej.

 


Granty udzielone w 2014 roku

Centrum Transferu Technologii INTech Sp. z o.o. w organizacji

intech

INTech Sp. z o.o. stworzył termogenerator działający na zasadzie efektu Seebecka, czyli przetwarzania energii cieplnej w prąd elektryczny. W ramach projektu RIC PRE-ACCELERATOR PROGRAMME przygotowano demonstrator układu, który montowany na rurze wydechowej pojazdu generuje prąd z odpadów ciepła. Na stronie internetowej www.intekosolitions.com powstał moduł zgłoszeniowy, który ułatwia kontakt pomiędzy twórcami rozwiązania naukowego a potencjalnymi klientami.

EKOMOTOR Sp. z o.o.

ekomotor

Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe EKOMOTOR Sp. z o.o. zajmuje się opracowaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań dla przemysłu energetycznego oraz motoryzacyjnego, w tym opracowaniem nowych katalizatorów.
Głównym celem projektu było opracowanie katalizatora procesu DeNox dla spalin kotłów energetycznych małej i średniej mocy zasilanych biomasą. Proponowany produkt obniżał poziom emisji NOx ze spalin kotłowych, co bezpośrednio wpływa na czystość atmosfery oraz zachowanie równowagi biologicznej środowiska naturalnego.

Wiesława Kordecka Procesy Suszenia

kordecki

 

Myślą przewodnią pomysłodawców było poprawienie efektywności energetycznej poprzez modyfikacje konstrukcji suszarek. Poprzez zastosowanie technicznych rozwiązań uzyskano efektywność energetyczną na poziomie od 10 do 30 procent. Głównym rezultatem projektu było obniżenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenia AGD oraz suszarnie komercyjne wpływające na klimat wieloaspektowo.


Granty udzielone w 2015 roku

Teslab

teslab

Firma Teslab i jej założyciel – Paweł Rochala stworzyli projekt enerino - rozwiązanie pozwalające produkować energię elektryczną z ruchu człowieka, równocześnie umożliwiając monitorowanie stanu zdrowia użytkownika oraz motywować do aktywności ruchowej.
Enerino nie wymaga żadnej zmiany w dotychczasowym zachowaniu, energia produkowana jest w tle, niejako „przy okazji". Rozwiązanie składa się z przenośnego generatora energii, aplikacji mobilnej, serwisu internetowego, awatara oraz beaconów. Głównym beneficjentem projektu jest branża fitness&sport.

 

Oxy Energy Group Sp. z o.o.

oxy

Przedsiębiorstwo OXY ENERGY GROUP funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od 2014 roku. Przedmiotem działalności firmy jest produkcja i sprzedaż wąskoporowatych węglowych materiałów sorpcyjnych do magazynowania gazu ziemnego.
W ramach programu Climate-KIC Accelerator Programme firma uzyskała grant, który spożytkowała na przeprowadzenie badań w skali laboratoryjnej w zakresie optymalizacji warunków przebiegu procesów karbonizacji i aktywacji chemicznej surowca.

 

Profile Probes Sp. z o.o

probes

Profile Probes Sp. z o.o. jest młodym przedsiębiorstwem, zarejestrowanym w 2014 roku, zajmującym się komercjalizacją innowacyjnej aparatury do przestrzennego pomiaru temperatury.
Zespół specjalistów na czele z Dawidem Jaworskim i Tomaszem Kuśmierkiem, stworzył prototypy systemu umożliwiającego przestrzenną i profilową akwizycję danych oraz monitoring i analizę warunków termicznych dowolnych ośrodków. System SmartProbes jest inteligentnie zaprojektowany, posiada zaawansowane algorytmy oraz oszczędne zasilanie, a modułowa struktura umożliwia dowolną rozbudowę, co czyni system łatwym w użyciu narzędziem do stałego monitoringu, kontroli oraz analizy danych pomiarowych.

 

LEM

lem

Spółka, która została utworzona w rezultacie udziału w programie grantowym - Accelerator Programme, zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą lekkich, skuterów elektrycznych wraz z innowacyjną aplikacją mobilną i szeregiem akcesoriów. LEM w stosunku do jego spalinowych odpowiedników jest nawet 10 – krotnie bardziej oszczędny. Za 2 zł można nim przejechać ok 100 km. Produkowane motocykle przeznaczone są m. in. dla klientów w postach firm zajmujących się dostarczaniem żywności i innych towarów, firm kurierskich.